בדיקה וכיול שסתומי ביטחון

בדיקה וכיול של שסתומי ביטחון מצריכה בד”כ הוצאות גדולות כתוצאה מהשבתת מתקן, פירוק שסתומים או הרמת הלחצים במתקנים, דבר הגורם למאמצים מיותרים במערכות ולנזקי צנרת שונים.
אנו בשיטת “טרביטסט” מבצעים בדיקה וכיול של שסתומי ביטחון על הקו, תוך כדי פעולרגילה של המערכת ומבלי שהמערכת כלל תרגיש את הבדיקה. 
הבדיקה נערכת באמצעות ציוד הידרופנאומטי ממוחשב המתחבר לשסתום בשטח, ותוצאות הבדיקה מעובדות במחשב על-סמך נתוני השסתום ולחצי העבודה הקיימים ברגע הבדיקה.
לאחר הבדיקה מופק גרף ודו”ח לכל שסתום.

יתרונות בדיקת שסתומים ב"טרביטסט":

  • חיסכון אדיר בזמן ובהוצאות מיותרות.
  • בדיקה במצב עבודה אמיתי (בניגוד לטסטבנץ’).
  • אין הפרעה למהלך פעולה רגיל של המתקן.
  • אין צורך ביצירה מלאכותית של לחץ.
  • בצוע כיול במקום עד קבלת תוצאות רצויות.
  • תהליך הבדיקה ושיטת “טרביטסט” מוכרים ומאושרים ע”י כל מכוני התקינה בכל העולם ובארץ ע”י משרד העבודה/מפקח עבודה ארצי, ומקובלת על מרבית הבודקים הממשלתיים.
  • במתקנים בהם חוק העבודה דורש בדיקה תקופתית, הבדיקה מבוצעת במקביל ובנוכחות בודק ממשלתי ודורשת את אישורו.

בדיקה וכיול שסתומי ביטחון

בעבר, כשקו מסוים במפעל, לא משנה באיזו תעשייה, חדל לעבוד או התחיל לזייף, היה צורך להפסיק את כל עבודת הקו, דבר שהיה עולה מיליונים וגורם נזקים עצומים. כיום באמצעות שיטות שונות, ניתן להמשיך לבצע את העבודה, תוך כדי תיקון ובכך למנוע בזבוז כסף וזמן עבודה לחינם.

לשם כך יש לבצע בדיקה וכיול שסתומי ביטחון ללא הפרעה לתהליך הייצור. חברות שונות ניסו לפתח שיטות בנושא, אחת מהן אף הצליחה. חברת פורמנייט, ייצרה את מה שנקראת שיטת “טרביטסט”, שיטה ייחודית ומהפכנית, שבארץ מיוצגת על ידי חברת מטלוק ישראל.

זוהי שיטה ייחודית של כיול שסתום ביטחון תוך כדי עבודה, כך שקו הייצור יכול להמשיך לייצר בלי להפריע לעבודה השוטפת. כיול שסתומים הוא שלב חשוב מאוד, בשביל לוודא שהקו עובד כמו שצריך וימשיך לעבוד גם אחרי שכל תהליך התיקון יסתיים. בדיקה וכיול שסתומי ביטחון על הקו, נעשים על ידי אנשי מקצוע מנוסים שיודעים להשתמש בכלים שהשיטה דורשת, כפי שנראה מיד על מנת לבצע אותה.

שיטת טרביטסט מבוססת על שימוש בכוח מבוקר, כוח זה נועד להרים את השסתום מהתושבת שלו, תוך התגברות על הקפיץ המהדק את השסתום לתושבת. הפעולה מתבצעת באמצעות שימוש במתקנים הידואליים, שמותקנים על ידי ציר השסתום. במהלך העבודה, ישנו מחשב שמקבל את כל הנתונים מציוד הבדיקה, מחשב ומכייל אותם.

כפי שאפשר להבין, יתרונה של שיטה טרביטסט הכוללת בדיקה וכיול שסתומי ביטחון היא, שהעבודה איננה דורשת ניתוק הקו והפסקת הייצור, אין פעולה מלאכותית ליצירת לחצים גבוהים, דבר שיכול לגרום לפגיעה קשה במתקנים. במילים אחרות, אנחנו רואים כאן חסכון עצום בזמן ובהוצאות, לצד כיול באופן מושלם של המערכת. תוך כדי בדיקות חוזרות עד לשם קבלת תוצאות נדרשות. כל זה איננו מפריע, כאמור, לתפקוד התקין של הקו ומאפשר עבודה שוטפת בכל עת.

השיטה גם מאפשרת אספקת דו”חות שונים, אלה מכילים נתונים ייחודים על פתיחה וסגירה של השסתום, גרפים ועוד נתונים, אלה מאפשרים לנו לדעת מה מצב השסתום והקו, לבצע השוואות בין הניתוחים, ולהגיע לדיוק מרבי בתוצאות.

כמו שציינו בתחילת המאמר, חברת מטלוק ישראל היא החברה אשר מייצגת באופן בלעדי את שיטת טרביטסט של פורמנייט. אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם צוות החברה והוא ישמח לעמוד לרשותכם, לבצע גם אצלכם בדיקה וכיול שסתומי ביטחון על קווים חיים, בלי לגרום לפגיעה בתהליך הייצור ובלי לגרום לכם להוצאות מיותרות.