דוודי קיטור

המטרה של דוודי קיטור היא להעביר אנרגיה של חום לחימום מים בטמפרטורה גבוהה, מה שיוצר לחץ אדים לשימושים שונים. כיום, דוודי קיטור נמצאים בשימוש בעיקר אצל לקוחות תעשייתיים כמו מפעלי מזון, יקבי יין, מפעלים לתעשייה ביטחונית, מפעלי תרופות ועוד, כאשר לקוחות אלו משתמשים בדוודי הקיטור בכדי ליצור חימום, ניקיון, עיקור ועוד.

כיצד פועלים דוודי קיטור?
דוודי קיטור כוללים 4 חלקים עיקריים:
·         מיכל מים
·         מערכת פיקוד ובקרה
·         מערכת בעירה
·         מערכת צינורות
בעת העבודה, הדוודים שורפים דלק במערכת הבעירה, מה שגורם למים אשר במיכל לרתוח וליצור קיטור של אדים. הקיטור מועבר בעזרת צינורות אל המקום הרצוי, כאשר מערכת הפיקוד והבקרה מאפשרת שליטה על עצמת החום (וכך גם על עצמת האדים) ושליטה על כמות האדים היוצאים מן המערכת.

חשוב להדגיש כי לצינורות המעבירים את האדים ישנה חשיבות גדולה מאוד. בכדי לבחור בצורה נכונה דוודי קיטור, חשוב לוודא שיש להם צינורות בעלי שטח פנים גדול, מה שמאפשר מהירות גבוהה יותר בזמן יצירת אדי הקיטור. בנוסף, חשוב לוודא כי הצינורות מתאימים באופן מדויק למערכת (במיוחד אם מתקינים צינורות חדשים במערכת ישנה) וחשוב מאוד לבצע בדיקות של המערכת כל הזמן, בכדי לוודא פעולה איכותית ובטוחה שלה.

הציפוי של דוודי קיטור
כיום ניתן למצוא ציפויים שונים על דוודי הקיטור, כאשר ישנם שני ציפויים עיקריים: ציפוי כרום אוקסיד או ציפוי אלומינה. שני הציפויים הללו – גם ציפוי כרום אוקסיד וגם ציפוי אלומינה הינם ציפויים איכותיים, אך חשוב מאוד לפני שרוכשים מערכת שכזו, לבחון את ההתאמה של סוג הציפוי לצרכים שלכם ולכמות השימוש שלכם בדוד. ככל שאתם עתידים לעשות שימוש רב יותר במערכת, ושימוש באדים בעצמה חזקה יותר, חשוב לבחור בציפוי איכותי יותר אשר יחזיק מעמד לאורך זמן רב ללא קילופים או בעיות אחרות.

תחזוקה של המערכת
לפני שאתם רוכשים דוודי קיטור, חשוב שתדעו כי בכל שנה נערך מבחן רישוי למערכת. מבחן זה מחייב בדיקה מוקדמת שלה, וחשוב לעבוד עם טכנאי מקצועי שיעשה זאת.